Ana sayfa Dünyadan Hızlı Tren Haberleri Hızlı Tren Projesi Rafa mı Kalkıyor?

Hızlı Tren Projesi Rafa mı Kalkıyor?

Rusya'da hızlı tren hatlarını yaygınlaştırma projesi sekteye uğradı. Medyada yapılan açıklamara göre ''Moskova ve Kazan şehirleri arasında yapılacağı kamuoyuna duyurulan hızı tren hattı Kazan'a hiç varamayabilir''.

577
0
PAYLAŞ
Hızlı Tren Projesi Rafa mi Kalkıyor Rusya
Hızlı Tren Projesi Rafa mi Kalkıyor Rusya

Rusya’da hızlı tren hatlarını yaygınlaştırma projesi sekteye uğradı. Medyada yapılan açıklamara göre ”Moskova ve Kazan şehirleri arasında yapılacağı kamuoyuna duyurulan hızı tren hattı Kazan’a hiç varamayabilir”.

Vedomosti gazetesinin ’ne () yakın kaynakları temel alan haberine göre, projenin Kazan etabı için gerekli kaynak yaratılamadı. Bu yüzden, hızlı tren hatının yapımına Moskova-Vladimir etabıyla start verilecek, Kazan’ın akıbetine ise daha sonra karar verilecek.

Kaynaklar Moskova-Vladimir hattının planlanan tamamlanma tarihinin 2023’ten öncesi olduğu belirtiyor.
770 kilometrelik Moskova- hattının yapımı ilk kez 2013 yılında gündeme gelmişti. Özel sektör ve devlet işbirliği ile gerçekleştirilmesi planlanan projenin tahmini yatırım maliyeti 1 trilyon ruble (17 milyar dolar) olarak açıklanmıştı. 2017’de yapılan yeniden değerlendirmede bu miktar 1 trilyon 288 milyar ruble (22 milyar dolar) olarak revize edilmişti. Son dönemde projeye Çin’den yatırım çekilebileceği söylenmekteydi.
İnşa edilmesi durumunda Moskova-Vladimir arası 56 dakikaya, Moskova-Kazan arası ise 3 saat 17 dakikaya inecek.

Bir önceki yazımız olan Çin'den Rekor Yüksek Hızlı Tren Hattı başlıklı makalemizde bullet train, china ve çin hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here