Ana sayfa Tren Kart Tren Kart Nedir?

Tren Kart Nedir?

4524
0
PAYLAŞ
Tcdd Yht Hızlı Tren Hızlıtren Trenkart Tren Kart İndirim Paketler Başvuru
Tcdd Yht Hızlı Tren Hızlıtren Trenkart Tren Kart İndirim Paketler Başvuru

Devamlı olarak demir yolu ulaşımını tercih eden yolcular için TCDD tarafından hazırlanan ve tanıtımı yapılan Tren Kart avantajları hakkındaki detaylara aşağıda yer verdik. Abonman Kart, Paketleri ve Gezgin Paketi olmak üzere 3 paket olarak sunulmuştur.

Yht Yüksek Hızlı Tren Tcdd Kart Başvuru Nerden Alınır Ekonomik Gezgin Abonman

 

Yolculuk Paketleri

Eğer tren kart sahibi iseniz, TCDD kazançlı paketleri satın alabilirsiniz. Yolculuklarınız için önceden belirleyeceğiniz iki istasyon arasında, yaş aralığınıza ( veya ), seçtiğiniz tren veya trenlerin tipine (YHT, Ana Hat, ), sınıfına (Business, Economy veya 1. ) göre bir veya belirleyeceğiniz biniş sayısına göre farklı paketleri önceden indirimli alarak satın alabilirsiniz.

Kolay Bilet, Kolay Seyahat

YHT ve ana hat trenlerinde yapacağınız seyahatlerde sisteme üyelik bilgileri ile giriş yaparak, bir tıkla web sitemizden (yolcu.tcdd.gov.tr), mobil uygulamalarımızdan koltuğunuzu ek bir ücret ödemeden kolaylıkla seçebilirsiniz.

Seyahat öncesi kontrollerde TRENKART’ınızı veya mobil uygulamalarımızdaki bulunan TRENKART ekranını göstermeniz yeterlidir.

İndirim Oranları

5 Biniş %20 İndirim
10 Biniş %25 İndirim
15 Biniş %30 İndirim
20 Biniş %35 İndirim
30 Biniş %40 İndirim

Önemli Not: Biniş haklarının 60 günlük dönem içinde kullanılması gerekir. Dönemi içinde kullanılmayan biniş kartları bir sonraki döneme devredilemez. 60’ncı günün sonunda kalan seyahat hakları geçerliliğini kaybeder.

Hem indirimli Hem Kazançlı

TRENKART Abonman Paketi belirleyeceğiniz iki istasyon arasında geçerlilik tarihinden itibaren 30 gün içinde kullanılabilir. Paket aynı gün içinde uygun tren tipi ve mevkide, sadece bir gidiş bir dönüş seyahati için geçerlidir.

İstenirse paketin geçerlilik şartlarına uygun tren tipinde, bir üst mevkide, fark ücreti verilerek seyahat edebilir.

TRENKART Biniş Paketlerinden herhangi birisi belirleyeceğiniz iki istasyon arasında geçerlilik tarihinden itibaren 60 gün içinde kullanılabilir. Sadece YHT’lerde belirlediğiniz sınıflarda (economy ve business) geçerli olmak üzere 5 – 10 – 15 – 20 ve 30 Biniş hakkı veren paketler farklı oranları ile ekonomik seyahat olanakları sunmaktadır.

Her bilet alındığında kullanılan biniş hakkı toplam biniş hakkından düşülmektedir.

İstenirse YHT’lerde yer olması halinde, bir üst mevkide, fark ücreti verilerek seyahat edilebilir.

Gezgin Paketleri

Gezmeyi sevenlere, tüm Türkiye’de ve tüm trenlerde (belirlenen mevkilerde) geçerli İNDİRİMLİ seyahat etmeyi sağlayan paketler kullanılabilir.

Gezgin paketleri geçerlilik tarihinden itibaren 15 veya 30 gün içinde kullanılabilir.

İstenirse paketin geçerlilik şartlarına uygun tren tipinde bir üst mevkide fark ücreti verilerek seyahat edilebilir.

Üyelik Hizmet Koşulları
 • Paket satın alınabilmesi için mutlaka TRENKART’ınızın (üyeliğinizin) olması gerekmektedir. Paket kullanımları kişiye özeldir. Sadece kurumsal anlaşmalar dahilinde ilgili kurum tarafından satın alınan paketler, kurumla yapılan anlaşma kapsamında belirlenen kuralların ve geçerlilik koşullarında, hamiline seyahat hakkı sağlar.
 • Paket fiyatları TCDD tarafından belirlenir. Paketler ve paket kullanılarak alınan biletler, her ne sebeple olursa olsun devredilemez, satılamaz ve birden fazla kişi tarafından kullanılamaz.
 • Genç paketler, 27 yaşından gün almamış olan gençlere tam paket fiyatı üzerinden %20 indirim yapılarak satılır. Yaş hesabında doğum yılı dikkate alınır.
 • Anahat ve YHT’ler de biletler, trene binmeden önce mutlaka alınmalıdır. Paket sahibi yolcular bilet almadan trene kabul edilmez. Trende tespiti halinde seyahate ait tam bilet ücretinin %100 fazlası tahsil edilir.
 • Anahat trenlerine, gişesi kapalı istasyonlardan binen paket sahibi yolculara trende normal bilet işlemi yapılır. Bu yolcular paketine uygun mevkide seyahat ederler. Mevkisinde yer yoksa alt mevkide veya trende hiç yer yoksa ayakta seyahat etmeyi kabul etmiş sayılır.
 • Seyahatlerde, paket kullanılarak satın alınan bilet ile beraber TRENKART veya mobil TRENKART ekranı, TCDD’nin kontrol ile görevli personeli tarafından her sorulduğunda ve gerektiğinde geçerli bir kimlik belgesi ( nüfus cüzdanı, ehliyet pasaport vb. ) ile gösterilmelidir. Belgelerini gösteremeyen yolcuların biletleri geçersiz sayılar ve seyahate ait tam bilet ücretinin ücretin %100 fazlası tahsil edilir. Aynı tarih aralığı ve aynı parkur için birden fazla seyahat satın alınamaz.
 • Paketlerin geçerlilik başlangıcı, satış tarihinden sonraki 7 (yedi) takvim gününü geçemez. Paket ile bilet satın almak isteyen üyeler, sisteme tanımlı olan diğer indirimlerden ( gidiş-dönüş indirimi, aktarma indirimi, tarife indirimi, promosyon vb.) yararlanamaz.
 • TRENKART sahipleri, üyeliklerine ait bilgilerin, şifrelerin ve bu bilgiler kullanılarak alınan paket ve biletlerin kullanımından, doğruluğundan sorumludur. Abonman paket sahiplerinin gün içinde pakete tanımlanan seyahat hakkını kullanması durumunda tekrar seyahat edilemez. Bununla beraber paket kullanılarak alınan biletlere, trenin hareketine belirli bir süre kalıncaya kadar ve bilet tipine bağlı olarak değişiklik ve iade işlemi yapılabilir.
 • YHT’ler için satılan BİNİŞ Paketleri kullanılarak alınan biletlerin iadeleri TCDD tarafından tanımlanan sürelere uygun yapılırsa, biniş hakkı iade edilir.
 • Mobil uygulama kullanmayan bireysel yolcuların TRENKART bastırılıp adreslerine ulaşıncaya kadar kontrollerde biletleri ile birlikte kimliklerini ibraz etmeleri yeterlidir.
 • Kart veya Paket sahibi, kartını kaybeder, çaldırır veya müşteri bilgisini başkasının kullandığını tespit ederse, en yakın yetkili TCDD gişesine veya çağrı merkezine (4448233) durumu bildirmek zorundadır.
 • TCDD tarafından bu tip beyan alınınca üyeliğe tanımlı paketin kullanımı bloke edilir. Bununla beraber üye, ileri tarihlere alınan biletleri sorgulayarak bilgisi dışında alınan seyahatlere ait biletlerin iptalini talep eder. Bildirim yapılıncaya kadar geçen sürede pakete tanımlı hakların kullanımdan paket sahibi sorumludur.
 • Bu durumdaki TRENKART sahiplerinin ayrıca sisteme girerek yeni şifre oluşturmaları ve gerekli tedbirlerin alındığı TCDD’ye usulüne uygun beyan etmesi halinde bloke kaldırılır.
 • Müşterinin TRENKART’ını kaybetmesi veya çaldırması durumunda yenileme ücreti karşılığında kart tekrar bastırılarak adresine gönderilir. Kaybedilen veya çalınan kartın bulunması halinde alınan kart yenileme ücreti iade edilmez.
 • TCDD Trenkart ve seyahat paketlerinin geçerlilik ve kullanım koşullarının belirleme, değiştirme, iptal etme konularındaki haklarını saklı tutar.

Kaynak: Tren Kart Yazısının Orjinaline Ulaşmak için Tıklayın

Bir önceki yazımız olan TCDD Rezervasyon Sistemi - İnternetten tren bileti nasıl alınır? başlıklı makalemizde bilet, eybis ve eybis giriş hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:hızlı tren abonelik,biniş paketi hızlı tren ücretleri,hızlı tren aboneliği,tren kart,trenkart ücret

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here