Ana sayfa Dünyadan Hızlı Tren Haberleri Uçakların Tahtına Geçecek Dünya’nın En Hızlı 10 Treni

Uçakların Tahtına Geçecek Dünya’nın En Hızlı 10 Treni

Ses hızındaki yolcu uçakları hâlâ bir tasarı olarak kalsa da kurşun hızındaki trenler dünyanın dört bir yanında kullanılıyor. Avrupa’yı trenle gezmenin uçakla seyahat etmekten daha hızlı ve pratik olduğu bir zamanda yaşıyoruz.

916
0
PAYLAŞ
uçakların tahtına gececek dünyanin en hızlı 10 treni

Ses hızındaki yolcu uçakları hâlâ bir tasarı olarak kalsa da kurşun hızındaki trenler dünyanın dört bir yanında kullanılıyor. Avrupa’yı trenle gezmenin uçakla seyahat etmekten daha hızlı ve pratik olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Gün geçtikçe hızlanan, dünyanın en hızlı 10 trenine göz atın.

10- Hokuriku Shinkansen : 259 km/sa

Hokuriku Shinkansen E7 japonya hızlı tren

Hokuriku Shinkansen E7’nin biletleri 2015’in Mart ayında satılmaya başladığında 25 saniyede tükenmişti. Trenin Tokyo’dan “Japonya Alpleri” üzerinden Toyama ve Kanazawa’ya uzanan rotası düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan zarar almadan kurtulan, eski samuray mahalleleri, geyşa bölgeleri ve bahçeleriyle Japonya’nın çekim merkezlerinden biri olan Kanazawa’nın ziyaretçileri tren açılmadan önce çoğunlukla yerli turistken, şimdilerde uluslararası bir mertebeye ulaştı.

9- Yüksek Hızlı Tren (YHT): 260km/sa

yüksek hızlı tren turkiye turkey high speed train

Türkiye’nin ilk yüksek hızlı tren seti İspanya’dan, CAF’dan satın alınmıştır. Bu setlerin azami hızları 260 km/s.’dir. TCDD 10 Ekim 2012 tarihinde yapılan 6 adet Yüksek hızlı tren ve 1adet tren simülatörü ihalesini kazanan Siemens firmasının Velaro model tren setlerinden araç stoğuna katacaktır. Tren setleri Ankara-Konya, İstanbul-Konya hatlarında kullanılması beklenmektedir. İlk set 26 Eylül 2013 tarihinde TCDD ye teslim edilmiştir. Velaro model ilk set Ankara-Konya arasında seferlerine başlamıştır.

8- : 299 km/sa

Thalys hızlı tren speed train Amsterdam Bruksel Paris

Günde birkaç sefer yaparak Amsterdam, Brüksel, Paris ve Köln’ü birbirine bağlayan Thalys, Avrupa’nın hem eğlence hem de iş için seyahat eden yolcuları için en önemli tren hatlarından biri.

7- Hayabusa Shinkansen : 321 km/sa

Hayabusa Shinkansen E5 japan japonya hızlı tren

Japonya bu yıl hızlı treninin 52. yılını kutluyor. Tokyo ile Osaka arasında 1964’ten beri hizmet veren Hikari treni, ülkenin en önemli şehrini 4 saatte birbirine bağlıyor. Ülkenin en yeni hızlı trenlerinden biri olan Hayabusa E5 series Shinkansen ise Tokyo ve Shin-Aomori arasında gidiyor. Bu yıl Mart ayında yapılan eklemelerle beraber tren daha düşük bir hızla kuzeye, Hokkaido’ya da uğruyor.

6- ve : 321 km/sa

Eurostar e320 TGV fransa hızlı tren

TGV ve Eurostrar e320 trenlerinin iş birliğiyle ortaya çıkan euro320, yenilendikten sonra 20 km daha fazla hıza sahip oldu. Brüksel, Paris ve Londra arasını iki saatte tamamlayan tren, yolcularını şehrin merkezine kadar bırakıyor.

5- Deutsche Bahn ICE: 329 km/sa

Deutsche Bahn ice hızlı tren almanya siemens velaro d

Gümüş ve beyaz rengiyle fütüristik bir tasarıma sahip olan Inter-City Express yani ICE, Almanya’nın pitoresk kırsal bölgelerinden geçerek harika manzaralar sunuyor. Tasarımı yine Siemens’e ait olan Velaro D adındaki bu trenin yakın gelecekte Frankfurt’tan Londra’ya uzanması bekleniyor.

4- Renfe AVE: 349 km/sa

renfe ave ispanya hızlı tren siemens velaro

İspanya’nın en hızlı treni Velaro E by Siemens hem ülke içine hem de dışına yolcu taşıyor. Bu hızlı tren ile Barselona’dan Paris’e yalnızca 6 saatte ulaşabilirsiniz.

3- : 354 km/sa

Trenitalia Frecciarossa hızlı tren italya italy

Milano, Floransa ve Roma’dan üç saat içinde gidip gelebilen İtalya’nın “kırmızı ok”u Avrupa’nın en hızlı treni. Expo 2015 sırasında görücüye çıkan tren, hızıyla olduğu kadar neredeyse tamamı değiştirilebilen yapısıyla da dikkat çekiyor.

2- : 379 km/sa

Harmony CRH380A sanghay cin demiryolları hızlı tren

İkinci sırada yine Şanghay’dan bir tren olan Harmony CRH380A var. Çin Demiryolları’na ait olan Harmony, dünyanın manyetik teknoloji kullanmayan en hızlı treni. Şanghay ve Nanjing arasında 2010’dan beri hizmet veren bu tren şimdi Hangzhou, Wuhan ve Guangzhou gibi noktalara da uğruyor.

1- : 429 km/sa

sanghay maglev hızlı tren train pudong airport

Dünyanın en hızlı treni, en yeni ya da parlak olanı değil. Hatta en pahalı biletlere sahip olanı da değil. Kişi başı 8 Dolar ödeyerek binebileceğiniz Şanghay Maglev treni, manyetik kaldırma teknolojisini kullanarak Şanghay’daki Pudong Havalimanı’ndan Longyang metro istasyonuna uzanan 30 kilometrelik yolu yalnızca 7 dakikada gidiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here