Ana sayfa Dünyadan Hızlı Tren Haberleri Yeni Jenerasyon Hızlı Tren Eylülde!

Yeni Jenerasyon Hızlı Tren Eylülde!

Çin, Eylül'de yeni nesil yüksek hızlı trenlerini hizmete alıyor. Yeni nesil trenler Pekin-Şanghay arası yolculuğu 4 buçuk saate indirecek. Bu sürede kat edeceği yol ise toplam 1250km!

577
0
PAYLAŞ
Yeni Jenerasyon Yüksek Hızlı Tren Eylül'de Seferde
Yeni Jenerasyon Yüksek Hızlı Tren Eylül'de Seferde

Çin, Eylül’de yeni nesil yüksek hızlı trenlerini hizmete alıyor. Yeni nesil trenler Pekin-Şanghay arası yolculuğu 4 buçuk saate indirecek. Bu sürede kat edeceği yol ise toplam 1250km!

Xinhua Ajansı’na göre, test sürüşlerine Haziran ayında başlanan bu yüksek hızlı trenin ulaşabildiği maksimum hız ise saate 400km.

Çin Yeni Nesil Yüksek Hızlı Tren
Çin

Henüz 2008 yılında dahi saatte 350km hız yapabilen hızlı trenler hizmete alınmıştı. Ancak Wenzhou’da 2011 yılında yaşanan talihsiz bir kaza sonucu bu trenlerin hızları 250-300km arasında sınırlandırılmıştı. Yeniden hizmete alınacak bu hızlı trenler ile Çin tekrardan dünyanın en hızlı trenlerinden birini sahip olmuş olacak.

Bu arada Çin şimdiye kadar 20.000km’den fazla hızlı tren yayı döşemiş ve 2020 yılına kadar 10.000km hızlı tren yolu döşeme hedefine sahip. Çin’in bu hızlı tren ağına sahip olabilmek için bugüne kadar yaptığı yatırımların toplam maliyeti 360 milyon dolar.

Bir önceki yazımız olan Uçakların Tahtına Geçecek Dünya'nın En Hızlı 10 Treni başlıklı makalemizde almanya hızlı tren, avrupa hızlı tren ve hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here